Google+ انجام پایان نامه | آنتن های میکرواستریپ و آنتن های حلزونی لگاریتمی

انجام پایان نامه

انجام پایان نامه telegram انجام پایان نامه instagram انجام پایان نامه lenzor انجام پایان نامه aparat انجام پایان نامه facebook انجام پایان نامه googleplus  درخواست همکاری انجام پایان نامه سفارش پایان نامه 

انجام پایان نامه | آنتن های میکرواستریپ و آنتن های حلزونی لگاریتمی

انجام پایان نامه

انجام پایان نامه | آنتن های میکرواستریپ و آنتن های حلزونی لگاریتمی

2-1 آنتن های میکرواستریپ نصب شده روی بدنه استوانه ای

ایده آنتن های میکرواستریپ اولین بار در سال 1953 توسط Dschamp مطرح شد و تا به امروز به دلیل رشد تکنولوژی مدارهای چاپی و محدودیت روزافزون استفاده از آنتن های پیچیده استفاده از این نوع آنتن ها کاربرد روزافزون داشته است . یکی از اصلی ترین خواص این آنتن ها انطباق آنها است و اساسا به دلیل همین خاصیت قلمرو رشد آنها به روی بدنه های غیر مسطح گسترش یافت . در جستجو به دنبال دلایل توفیق این آنتن در مقایسه با سایر آنتن ها می توان عمده مزایای روبرو را برشمرد: کوچکی ، سبکی ، طراحی و ساخت آسان ، قیمت ارزان ، قابلیت کار با MIC ها و ترکیب ساده با سایر مدارات الکترونیک البته به مانند هر سازه ای این ساختار هم به نوبه خود دارای معایبی می باشد : پهنای باند کم ، تلفات بالای تغذیه و محدود به کار در توان های پایین . البته عمده مزیت این آنتن ها آن است که در صورت تقاضا قابلیت انطباق با سطوح غیر مسطح را دارند . انطباق بدان معناست که به سادگی روی بدنه سازه میزبان نصب می شود و ویژگی های ایرودینامیکی آنرا تغییر نمی دهدند.

2-2 انواع شکل patch و اقسام تغذیه

2-2-1 ) انواع شکل patch
در طراحی آنتن های میکرواستریپ گستره وسیعی از اشکال پتچ قابل دستیابی است که امکان انتخاب بر اساس نوع کاربرد مورد نظر وجود دارد . رایجترین اشکال بکار برده شده عبارتند از مستطیل ، دایره ، رینگ ، مثلث و کمربند که در شکل 2-1 ملاحظه میکنیم.

در اغلب کاربردها روی بدنه های استوانه ای نیاز به یک پترن همه جهته (omni directional ) در صفحه پیرامونی استوانه است . نشان داده شده است که اگر یک کمربند را در تعدادی نقاط بطور یکنواخت حول استوانه تغذیه کنیم یک پترن همه جهته خواهیم داشت . از طرفی اگر از چند المان مجزا به جای کمربند استفاده کنیم هم تعداد نقاط تغذیه کمتری مورد نیاز است و هم وزن و حجم آنتن کاهش خواهد یافت. نوع مستطیلی و دایروی رایجترین سازه ها در بین این گونه می باشند که حجم تحقیقات انجام شده بر روی آنها با هیچ شکل دیگری قابل مقایسه نیست. نوع مستطیلی دارای تحلیل ساده ای است و برای تشعشع همه سو یکسان به تغذیه با فاز و دامنه یکسان نیاز دارد. پتچ دایروی هم در مواردی که نیاز به پلاریزاسیون دایروی باشد بیشتر مورد توجه است. علاوه بر آن در کاربردهای آرایه به دلیل عدم تجمع بار در گوشه های سازه دایروی ، coupling کمتری با عناصر مجاور خواهیم داشت . این خاصیت زمانی جلب توجه می کند که ما آنتن خود را برای beam scanning در آرایه فازی قرار دهیم. اینجاست که نبود این خاصیت در نوع مستطیلی و ... برای زوایای scan پایین تولید اشکال می کند و ما نقاط کوری در scan خواهیم داشت .
2-2-2 ) اقسام تغذیه
عموما در حوزه این آنتن ها 3 روش اصلی تغذیه وجود دارد . تغذیه با کابل کواکسیال (پروب) ، تغذیه با خط انتقال میکرواستریپ و تغذیه با یک شکاف در زمین . سایر روشهای دیگر تغذیه همچون تغذیه با coplanar waveguide یا تغذیه با stripline هم وجود دارند که مزایای هر یک منحصر به فرد میباشند . مثلا در تغذیه با strip line می توان به تلفات کمتر در feed line ورودی دست یافت و یا در تغذیه به روش coplanar waveguideمی توان فرکانس کارکرد خود را تا رنج millimeter wave ( فرکانس بالا ) افزایش داد و به آسانی هم در کنار عناصر فعال به کار گرفته می شوند.
2-2-2-1 ) تغذیه با کابل کواکسیال
این ترکیب از نظر تحلیل ساده ترین نوع تغذیه محسوب می شود. تشعشع مزاحم از تغذیه هم در این حالت بسیار کم است اما از آنجاییکه نیاز به سوراخکاری دارد مار در ساخت (خصوصا در تولید انبوه ) دچار مشکل می کند بعلاوه عمده نقصان این روش عدم توانایی کار در توانهای بالاست . که این عیب از ویژگیهای ذاتی کابل هم محور نشات میگیرد .
2-2-2-2 ) تغذیه با خط انتقال میکرواستریپ
این سبک تغذیه چنین است که خط ساده از هادی روی مدار چاپی عهده دار انتقال موج به patch است . محل اتصال نهایی این خط به patch هم از جمله پارامتری تعیین کننده می باشد. هر چقدر که تحلیل این روش تغذیه دشوار می نماید اما ساخت آن بسیار آسان است . این ویژگی باعث شده است که در کاربردهای آرایه سایر روشهای تغذیه منزوی شوند . اما همانطور که انتظار میرود این سبک تغذیه هم دارای معایبی است که ازآن جمله می توان مقاومت ورودی در لبه patch را نام برد . این مقاومت گاها به 100-200 اهم می رسد و کار را برای یک تطبیق امپدانس دشوار می کند . 2 شکل زیر 2 سبک رایج برای تطبیق امپدانس می باشند .

انجام پایان نامه مهندسی برق

 

برچسب ها: انجام پایان نامه, انجام پایان نامه مهندسی, انجام پایان نامه مهندسی برق